آشنایی با 5 کتاب درباره امام حسین (ع) برای کودکان

یکی از دغدغده‌های خانواده‌ها چگونگی آشنایی کودکان با ائمه (ع) می‌باشد ما در این مطلب منتخبی از کتاب‌های درباره امام حسین (ع) برای شما همراهان عزیز معرفی کرده‌ایم.

کتاب داستان‌هایی از زندگی امام حسین علیه السلام 

مجموعه کتاب داستانی مژده گل، دربردارنده داستان‌هایی کوتاه از چهارده معصوم (ع) می باشد. یکی از جلدهای این مجموعه، کتاب داستان‌هایی از زندگی امام حسین (ع) می‌باشد که در آن به روایت‌هایی کوتاه از زندگی امام پرداخته شده است. این کتاب مناسب گروه سنی کودک و نوجوان می‌باشد.

از جمله داستان‌های ذکر شده در این کتاب: داستانی حول محور آشنا کردن کودکان با مفهوم غیبت، داستان کمک امام به فقیر  و ...می‌باشد که در هر کدام یک نکته اخلاقی و تربیتی وجود دارد.
امام حسین (ع) فرمود: (هیچ‌وقت غیر از این سه شخص که نام می‌برم، از دیگران کمک نخواه) مرد فقیر که خیلی خوشحال بود و چشم‌هایش مثل دو تیله سبز برق میزد، گفت: پند آدم بزرگ و مهمی مثل شما خیلی ارزشمند است. همیشه دوست داشتم کسی مثل شما مرا نصیحت کند.

امام حسین (ع) گفت: (آن سه شخص اینها هستند 1. انسان دیندار ، 2. آدم بخشنده و جوان‌مرد ،  3. انسان پاکدل. آدمی که دین دارد، دین و ایمانش باعث می‌شود تا آبرویت را حفظ کند. جوان‌مرد به خاطر جوان‌مردی و بخشندگی، حیا می‌کند و خجالت می‌کشد ناامیدت سازد و انسان پاکدل صفا و مهربانی دلش،  اجازه نمی‌دهد تو را دست خالی رد کند

کتاب بال‌های فرشته | غلامرضا آبروی | نشر عهد مانا

این کتاب جلد پنجم از مجموعه کتب چهارده خورشید می‌باشد. زمانی که امام حسین (ع) به دنیا آمد همه فرشته‌ها به زمین رفتند جز فطرس، فطرس به خاطر خطایی که قبلا مرتکب شده بود اجازه رفتن به زمین را نداشت. او از این که نتوانسته بود برای تولد امام حسین (ع) به زمین برود بسیار ناراحت بود ...

به شما پیشنهاد می‌دهیم ادامه این داستان زیبا را از این کتاب بخوانید.

پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) گفت: آیا برای این نوزاد نامی انتخاب کرده‌ای ؟ علی (ع) گفت : من دوست دارم نامش را شما انتخاب کنید. فرشته‌ها منتظر بودند تا اسم نوزاد را بدانند. جبرئیل با پیامبر (ص) حرف زد و گفت: خدا دوست دارد اسم نوزاد را حسین بگذاری. پیامبر (ص) نوزاد را بوسید و نام او را حسین گذاشت.

مجموعه کتب قصه‌های عاشورایی | فریبا کلهر | نشر قدیانی

این مجموعه شامل 10 جلد با عناوین: جلد 1 امام حسین (ع) و مسلم، جلد 2 امام حسین (ع) و حبیب، جلد 3 امام حسین (ع) و حر و ... می‌باشد.

محور موضوعی هر جلد از این مجموعه، درباره شخصیت‌هایی می‌باشد که در واقعه عاشورا موثر بودند و شهید شدند.

در این قصه‌ها هیچ‌کدام از شخصیت‌ها با نام اصلی خودشان آورده نشده‌اند، هر شخصیت برای خود صفتی دارد که با آن صفت در قصه معرفی می‌شود، مثل: امام حسین (ع) مرد آزاد، حضرت ابوالفضل پرچمدار، حر جوانمرد و ...

مخاطب این کتاب کودکان 5 تا 9 سال می‌باشد. از نکات مثبت این کتاب تصویرسازی‌های دیدنی و درخشان آن می‌باشد.

در جلد سوم این مجموعه به شخصیت حر پرداخته می‌شود.
حر یکی از یاران امام حسین (ع)  و از شهیدان عاشورا بود، از خاندان معروف عراق و از روسای قبایل کوفیان که به درخواست ابن زیاد مامور بستن راه کوفه بر روی  امام حسین (ع) و یارانش شد ... .

به شما پیشنهاد می‌کنم برای خواندن داستان توبه کردن حر و پیوستن او به لشکر امام حسین (ع) این کتاب را بخوانید.

کاروان مرد آزاد به طرف شهر فراموشی می‌رفت. آنها به دنبال جایی برای استراحت می‌گشتند. اما همه‌جا صحرا بود و گرما و خشکی. ناگهان از دور چیز‌هایی دیدند. فکر کردند به نخلستان رسیده‌اند. با شادی به هم نگاه کردند. اما وقتی نزدیک شدند، به جای درخت و سایه و خرما ، سرنیزه‌های هزار مرد جنگی را دیدند.

 

کتاب نذر مخصوص | کلر ژوبرت | نشر رود‌آبی

بچه ها قرار گذاشتند برای اربعین و به یاد امام حسین (ع) غذای نذری بین مردم پخش کنند. ولی نرگس دلش می‌خواست یک چیز مخصوص نذر کند. به شما پیشنهاد می دهم، ادامه این داستان جذاب را از این کتاب بخوانید، تا ببینید نذر مخصوص نرگس چیست. 
تصویرگری این کتاب بسیار جذاب و گویا می‌باشد. مخاطبین داستان کودکان 7 تا 9 سال می‌باشند.

نرگس و دوستانش دور میز کتابخانه نقاشی می کردند.خاله ثنا گفت : چند روز دیگر اربعین است.بچه ها دوست دارید برای فردا به یاد امام حسین عزیزمان چیزی نذر کنید؟ بچه ها با شادی گفتند: آخ جان ! یوهو! بله!

 

کتاب عبور از شب | محمدرضا بایرامی | نشر قدیانی

این داستان درباره ابو‌ثمامه می‌باشد، او از عهد‌شکنان بیعت با حضرت مسلم بود که در واقعه عاشورا نیز حضور داشت.

حضرت مسلم در کوفه حضور داشت تا با شیعیانی که قصد بیعت با امام حسین (ع) داشتن ملاقات کند تا شرایط حضور امام در کوفه را محیا کند. این خبر به دارالاماره رسید که باعث شد حضرت مسلم از بیعت کنندکان درخواست کند قبل از رسیدن کاروان امام حسین (ع) قیام را شروع کنند. ابوثمامه یکی از بیعت کنندگان با حضرت مسلم بود که در مسیر حرکت به سمت دارالاماره همراه او شدند. مسلم در کوچه‌پس‌کوچه‌های کوفه گروه گروه از بیعت‌کنندگانش را از دست می‌داد. یکی از این افراد هم ابوثمامه بود. 

بعد از این اتفاق شاهد حضور ابوثمامه در کربلا می‌باشیم. برای اطلاع از این‌که ابوثمامه در کربلا در کدام طرف جنگ- در کاروان امام حسین (ع) یا گروه دشمنان امام حسین (ع) - قرار داد توضیه می‌کنیم این کتاب را مطالعه کنید.
مخاطبین کتاب کودکان 9 سال به بالا می باشند.


به صدای انس رو بگرداند و دو مرد را دید که چون باد، در پیچ کوچه گم شدند و رفتند. یک آن، سر جایش ماند و به گرد و غبار چشم دوخت. بعد، چهره در هم کشید و دنبال جمعیت راه افتاد. 
-تف بر شما! تف بر شما ای رفیقان نیمه راه! 
باورش نمیشد ان همه شور و شوق، به این سرعت فروکش کند. به خود گفت : به راستی اینان را چه میشود؟چرا چنین می کنند؟ مگر پیمان نبسته اند؟ انس با گوشه دستار،  صورتش را پوشاند. خودش را به ابوثمامه نزدیک کرد و به صورتش نگاهی انداخت. آهسته گفت: دیدی؟ آن ها هم رفتند.

شما میتوانید با استفاده از فرم زیر دیدگاه خود را ثبت کنید.

2020 © Copyright - almaatech.ir