معرفی چند کتاب درباره امام علی (ع) برای کودکان

آشنایی کودکان با سرگذشت ائمه فواید زیادی دارد از جمله: سبب افزایش مهر و محبت کودکان به ائمه، الگوبرداری از رفتارهای آنها و تقویت پایه‌های دینی و مذهبی آنها می‌شود. یکی از این الگوها امام اول شیعیان، امام علی (ع) می باشد. کودکان با خواندن داستان‌هایی از زندگی امام علی (ع) با مفاهیمی همچون کمک به فقرا، مهربانی و ... آشنا می‌شوند. در این مطلب به معرفی چند کتاب درباره امام علی (ع) برای کودکان می‌پردازیم.

کوهی که خنده‌رو بود | سنا ثقفی | نشر مهرستان

کتاب کوهی که خنده رو بود به قلم سنا ثقفی با زبانی کودکانه و لطیف همراه با تصویرگری زیبا ویژگی های شخصیتی امام علی (ع) از جمله سخت‌کوشی، مهربانی، شجاعت، دلاوری، سخاوت و یتیم‌نوازی را برای کودکان روایت می‌کند، مخاطب این کتاب کودکان 5 تا 8 سال می‌باشند.

بچه سوم خاک‌های بیرون چاه را حل داد عقب‌تر. یک تپه درست کرد و گفت: «مامانم می‌گوید مولا علی همیشه مثل کوه، تکیه گاه بچه‌هاست.»

داستان‌هایی از زندکی امام علی (ع) | محمود پوروهاب | نشر جمکران

مجموعه کتاب داستانی مژده گل، دربردارنده داستان‌هایی کوتاه از زندگانی چهارده معصوم می‌باشد. یکی از کتاب‌های این مجموعه داستان‌هایی از زندگی امام علی (ع) می‌باشد. این کتاب مناسب گروه سنی کودک و نوجوان می‌باشد.

کودکان با خواندن این کتاب با زندگی امام علی (ع) بیشتر آشنا می‌شوند داستان‌هایی همچون: داستان خرید کتاب لباس و اهدای لباس گران قیمت‌تر به خدمتکارش قنبر، داستان انتخاب امام علی (ع) توسط پیامبر اکرم از بین فرزندان حضرت ابوطالب و ... .

امام پنج درهم داد. سپس همراه خدمتکارش قنبر به خانه برگشت. هر دو توی اتاق نشستند. امام به پیراهن‌ها نگاه کرد و به قنبر گفت: «این پیراهنی که سه درهم خریده‌ام مال تو و این پیراهن دو درهمی را هم من می‌پوشم.»

قنبر با تعجب پرسید: «چه می‌گویی آقا! شما بزرگ و مولای من هستید. خوب است که شما پیراهن بهتر را بپوشید؛ چون هر روز با مردم دیدار می‌کنید و بالای منبر می‌روید. این پیراهن گران قیمت‌تر ، هم رنگش شادتر است و هم جنسش بهتر.»

امام با خنده گفت:«تو جوانی، باید لباس خوب بپوشی. من پیرم و آن لباس ارزان‌تر برای من بهتر است و از پیامبر خدا شنیدم که فرمود: «به زیردستان و خدمت‌کاران خود غذایی بدهید که خودتان می‌خورید و لباسی بپوشانید که خودتان می‌پوشید.» من از خدا خجالت می‌کشم پیراهن بهتر را خودم بپوشم و آن لباس ساده و ارزان‌تر را تو بپوشی.»

قهرمان غدیر | علیرضا سبحانی نسب | نشر جمال

کتاب قهرمان غدیر برخی از مهم‌ترین وقایع زندگی امام علی (ع) از کودکی تا انتصاب به امامت و واقعه غدیر را برای کودکان بازگو می‌کند.

در کتاب قهرمان غدیر کودکان می‌آموزند که:روز هجدهم ذی‌الحجه روز اعلام رهبری و ولایت امّت اسلامی است. به همین خاطر پیشوایان دین از ما خواسته‌اند تا این روز بزرگ را گرامی بداریم. امام صادق(ع) چهار روز را برای مسلمانان عید دانسته که مهم‌ترین آنها روز عید غدیر است؛ آن روزها عبارت‌اند از عید فطر، عید قربان، هر روز جمعه و روز عید غدیر خم. پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) سفارش کرد که این روز را گرامی بدارد و مردم را به بزرگ داشتن این روز تاکید کند.

شما میتوانید با استفاده از فرم زیر دیدگاه خود را ثبت کنید.
نظرات کاربران
  • کاظم عراقی - 1403/3/28

    کتاب های خوبی معرفی کردید، خیلی خوب میشه چند تا کتاب هم درباره امام علی (ع) برای نوجوانان هم معرفی کنید

2020 © Copyright - almaatech.ir